Megkísérlünk néhány tévhitet is eloszlatni, sőt néhány látványos és egyszerű kísérlettel különböző szőnyegpadlófajtákat próbáltunk meg tönkretenni és így tulajdonságait összehasonlítani.
Alapanyag – ami mindent eldönt
A legfontosabb (és szinte mindig figyelmen kívül hagyott) szempont a szőnyegpadló alapanyaga. A szőnyegpadlók alapvetően természetes és szintetikus anyagú szálakból készülnek. A kereskedelmi forgalomban kapható szőnyegpadlók túlnyomó többsége szintetikus alapanyagú, ami jellemzően két alapanyag valamilyen kombinálásával készül: ezek a poliamid (PA) és a polipropilén (PP).
A polipropilén szál bár olcsó, de lényegesen gyengébb tulajdonságokkal bír, míg a poliamid szál jelentősebb drágább, viszont az ebből készült szőnyeg sokkal erősebb, ellenállóbb és lényegesen magasabb használati értékű lesz.
Kopásállóság teszt
Egy műanyag filctoll végével kezdtük el dörzsölni a PA és PP szőnyegeket, íme az eredmény:
1. Polipropilén alapanyagú padlószőnyeg. Ilyen volt:
2. A filctoll dörzsölő hatására a PP szőnyeg megsérült. Ilyen lett:
3. Poliamid alapanyagú szőnyeg. Ilyen volt:
4. Dörzsölés hatására a PA szőnyeg nem rongálódott, viszont a műanyag filctoll szinte elkopott. Ilyen lett:
Jó tanács: Ha megtehetjük, részesítsük mindig előnyben a poliamid szálból készült padlókat a polipropilén szálúakkal szemben. Ez hatványozottan igaz, ha az igénybevétel jelentős: Gyerekszoba, iroda, nappali, előszoba vagy lépcső esetén jobb ha nincs PP jelölés az anyagösszetételben. Hasonlóképpen, ha bútorainkat alkalmanként át szeretnénk mozdítani (pl görgős szék esetén), kizárólag 100% PA szálú szőnyegpadlóban gondolkozzunk!
Szálvédelem – a takarítás alapja
A mai igényesebb szőnyegpadlók alapanyag-szálai a gyártás során egy különleges fürdőt kapnak, a szőnyegszálakat a konyhából ismert teflonbevonattal vagy egy különleges Scotchgard-nak keresztelt burkolattal látják el. Ennek hatására a szőnyegpadló felülete a szálló port és szennyeződéseket taszítja, ráadásul az ilyen szőnyegpadlóról még a legmakacsabb foltok (pl. gyümölcslé vagy vörösbor) is egyszerűen, nedves szivaccsal nyom nélkül eltávolítható. Mivel ezen különleges szál-bevonatok szabad szemmel nem láthatóak és ki sem tapinthatóak, a technikai adatlapok böngészése (vagy szakeladó segítsége) elengedhetetlen egy megfontolt vásárlás előtt.
Tisztíthatósági teszt
Vörösbort öntöttünk mindkét típusú padlószőnyegünkre:
1. PP alapanyagú padlószőnyeg. Ilyen volt:
2. A vörösbor foltot hagyott a PP alapanyagú szőnyegen. Ilyen lett:
3. PA alapanyagú padlószőnyeg, teflon bevonattal. Ilyen volt:
4. A vörösbort sikerült felitatnunk egy papír zsebkendővel. Nincs folt. Ilyen lett:
Jó tanács: A különleges szálbevonat tovább növelheti a szőnyegpadló árát. De garantált, hogy ezt csak az első házibuli végéig fogjuk felesleges kiadásnak tekinteni!
Tévhitek és a Valóság
1. A szőnyegpadló allergiát okoz : Hamis!
Az allergiát nem a szőnyegpadló okozza, hanem a szobában felhalmozódó szálló por, poratka és vegyi anyagok (pl formaldehid) felsűrűsödése. Ha a burkolatunk (legyen az bármilyen) portaszító tulajdonságú alapanyagból készült, a szennyeződés könnyedén takarítható, nincs allergiás hatás. Való igaz ugyanakkor, hogy egy elhasználódott, olcsó alapanyagú, védőbevonat nélküli szálból készült, kopott szőnyegpadlóban a szennyeződések felhalmozódnak és akár évekig is makacsul jelen maradnak.
2. A szőnyegpadló nehezen tisztítható és általában nagyon kényes: Hamis!
Van amelyik szőnyegpadló nagyon kényes és van amelyik nem, mindezt a szőnyegpadló anyaga és szálbevonata dönti el.
3. A szőnyegpadló szálait széttépi a görgős szék : Hamis!
A polipropilén szálú szőnyegpadlók szálait a görgős szék rövid idő alatt kikezdi, a poliamid szálúakat viszont nem!
A szőnyegpadlók az INKU üzletekben kaphatóak. Kérésre a teszteket az INKU szaküzletekben szakeladóink segítségével Önök is kipróbálhatják.
INKU Belváros 1052 Budapest, Károly körút 18. Tel.:+36-1-317-66-05
INKU Újbuda 1117 Budapest, Budafoki út 183. Tel.:+36-1-206-65-31